Lech Kaczyński

Maria Kaczyńska

Córka Lidii z domu Piszczako (1916–2004) i Czesława Mackiewiczów (1910–1976). Po II wojnie światowej Jej rodzina została wysiedlona z Wileńszczyzny. Czesław Mackiewicz walczył w wileńskiej Armii Krajowej, pierwszy z jego braci, Witold, w szeregach II Korpusu gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino, drugi brat został zamordowany przez NKWD w Katyniu.

Pierwsze lata dzieciństwa Maria Kaczyńska spędziła w leśniczówce w Borach Tucholskich. Powodem przeprowadzki do Rabki Zdrój była Jej wrodzona wada serca. Tam ukończyła szkołę podstawową, a w latach 1957–1961 uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera (1957–1961). Po maturze, w latach 1961–1966, studiowała handel zagraniczny (specjalność: transport morski) w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Uzyskała tytuł zawodowy magistra nauk ekonomicznych.

Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie przeprowadzała badania perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie. Swojego męża. Lecha Kaczyńskiego, poznała w 1976 roku przez wspólnych znajomych. Dwa lata później pobrali się. Maria Kaczyńska po urodzeniu córki Marty zrezygnowała z pracy, zarabiała jako korepetytorka i tłumaczka. Była dla męża wielkim wsparciem na każdym etapie Jego kariery politycznej. Od 2005 roku Pierwsza Dama zajęła się działalnością charytatywną. Reprezentowała także głowę państwa polskiego jako Specjalny Wysłannik Prezydenta RP. Znała cztery języki – angielski, francuski, rosyjski, hiszpański. Mimo wielu obowiązków najważniejsza pozostawała dla Niej rodzina – mąż, córka i dwie wnuczki – Ewa i Martyna.

Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.